Kritpto Para Birimleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kritpto Para Birimleri nelerdir?

Kripto para birimi, değişim ortamı olarak hizmet etmek üzere tasarlanmış bir dijital veya sanal para birimi olarak bilinir. Kripto para biriminin yeni birimlerinin oluşturulmasının kontrol edilmesinde kullanılan işlemleri güvenceye almak ve doğrulamak için kriptografiden yararlanır. Temel olarak, kriptolar olarak da bilinen kripto para birimleri, belirli koşullar yerine getirilmedikçe hiç kimsenin onları değiştiremeyeceği şekilde geliştirilen bir veri tabanındaki sınırlı girdilerdir.

Kripto para birimlerinin en büyük özelliği,belli bir merkezden yönetilmiyor olmalıdır.

Nasıl başladı?

Bitcoin geliştirilen ilk kripto olsa da, 90'ların teknoloji patlaması sırasında bir dijital para oluşturmaya yönelik birçok girişimde bulunulmuştur. Flooz, Beenz ve DigiCash hepsi o zamanlar yaratıldı, ancak internet sanal paralarla başa çıkmak için henüz donanımlı olmadığından sistemler başarısız oldu.

Ancak, 2009 yılında, anonim bir programcı yada Satoshi Nakamoto adını taşıyan bir grup programcının Bitcoin'i yaratmasıyla değişti. Tamamen merkezi olmayan “eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak tanımlandı. Bu kavram bir şekilde dosya paylaşımı için eşler arası ağlara benzer.

Bitcoin yaratılması sadece bir başlangıçtı ardından  Ethereum, Litecoin, Ripple ve diğerleri gibi daha fazla kripto paranın ortaya çıkmasıyla devam etti. Şu anda, 1000'den fazla kripto para birimi var ve önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor.

Nasıl çalışır

Bitcoin gibi ademi merkezileştirilmiş kripto para birimlerinde, birçok katılımcı vardır ve herkes ağın işleyişini sağlamak için kendi işlerini yapar. İş, bir ağ içinde meydana gelen tüm işlemleri kaydeden bir kamu muhasebeci olan Blockchain ile gerçekleştirilir. Defter herkese açık ve herkese açık hale getirildi.

Kripto  kullanılarak gerçekleşen işlem, gönderenin ve alıcıların ortak anahtarlarından ve işlem yapılan bozuk para sayısından oluşacaktır. İşlemin gönderen tarafından özel anahtarı kullanılarak imzalanması gerekir. İşlem gönderen tarafından imzalanıp, teyit edildikten sonra ağda yayınlanır.

Kripto ağındaki işlemlerin onaylanması “madenciler” in çalışmasıdır ve bunu bir kriptografik bulmacayı çözerek yaparlar. Hesaplamalı bulmacayı çözmek için ilk madenci, onları yasal olarak işaretleyerek ve ağ üzerinden yaymak suretiyle bir işlemi teyit edecektir. Bunu yapmak için madenciler kripto karlarının bir kısmı ile ödüllendirilir.

Ağdaki her düğüm, veri tabanındaki işlemi kaydeder ve işlem daha sonra geri döndürülemez hale gelir. Bir kripto ağının tam olarak işlev görebilmesi için tüm katılımcılar arasında dengeler ve işlemlerin meşruluğu konusunda bir fikir birliği bulunmalıdır.