Destek - Direnç Seviyeleri ve Teknik Analizlerde Kullanımı

Destek ve direnç kavramları forex piyasası ile ilgilenen yatırımcıların sıklıkla karşısına çıkmaktadır. Bu kavramlar bahsi geçen yatırım aracının kırılma yaşamakta zorlandığı yerleri ifade etmektedir. Neticede fiyat hareketleri arz-talep ilişkisine bağlı hareket etmektedir ve katılımcıların fiyatların ucuzladığı veya arttığı düşünceleri büyük önem taşımaktadır.

 Kısaca özetlemek gerekirse, destek seviyeleri yeni alıcıların piyasaya dönerek fiyatlarının düşüşünü durdurabileceği yerleri ifade etmektedir. Direnç seviyeleri ise satıcıların piyasaya dönerek fiyatlarının tırmanışını durdurabileceği yerleri ifade etmektedir.

Bu seviyeleri doğru bir şekilde değerlendirmek teknik analizlerin başarı şansını artıracaktır. Sonuçta her yaptığınız işlem ve hatta belirlediğiniz stop ve kazanç seviyeleri size göre geçerli bir teknik neden taşımaktadır. Belirli bir nedene veya beklentiye dayanmadan yapılan işlemlerin büyük bir bölümü zararla kapanmaktadır çünkü yapılan işlem kumardan başka bir şey değildir - bilindiği üzere "kasa daima kazanır".

Destek ve direnç seviyeleri, işlem kararlarının verilmesinde büyük bir rol üstlenmektedir. Piyasanın hareketini nerede durdurabileceğini veya yön değiştirebileceğini tahmin edebilirseniz pozisyonlarını buna göre açabilirsiniz. Destek ve direnç seviyeleri, kazanç realizasyonlarına gitmeniz gereken yerleri belirlemekte de sizin en büyük yardımcılarınızın arasında bulunmaktadır. Aslına bakarsanız pozisyonunuzu kapatacağınız nokta giriş noktanızdan bile daha kritik olabilir çünkü en tepe veya en dip noktayı bulmak neredeyse imkansızdır.

 Destek ve direnç seviyelerinin geçerliliğini yitirmesi ve fiyatların kırılma sergilemesi de pek çok yatırımcının ilgisini çeken gelişmelerden birisidir. Yukarı veya aşağı yönde gerçekleşen kırılmalar çok elverişli işlem fırsatları sunabilmektedir. Piyasanın önündeki engelin kalması fiyatların yükselişini tetikleyeceği gibi piyasanın altındaki tabanın ortadan kalkması fiyatları daha geriye çekecek bir katalizör işveli görebilir.

 Grafikler Üzerinde Uygulamalar

 Aşağıdaki grafik XAU/USD çiftine aittir:

destekdirenc-a.png

 

 

FxSinyalim hesabı oluşturSevgili ziyaretçimiz

Ulaşmak istediğiniz sayfa sadece FxSinyalim üyelerine özeldir.

Aşağıdaki düğmeye tıklayarak ücretsiz hesap açabilir veya var olan hesabınızla giriş yapabilirsiniz.