Ikili Opsiyon ticaretine başlamadan bilmeniz gerekenler

 
Ikili opsiyon nedir?
 
Kelimenin kökeni olan ''binary'' 0-1 formatından gelmektedir. Belirli bir vade sonunda iki sonuç ihtimali bulunan yatırım sistemleridir ya da Sabit Getiri Opsiyonları (FROs) olarak da bilinen İkili Opsiyonlar, 2008’den bu yana mevcuttur. Ikili opsiyonların en büyük avantajı piyasalarda ister yeni olsun ister uzman yatırımcı olun tüm yatırımcıların anlayacağı kadar basit olmasıdır.
Temel olarak İkili Opsiyonlar, belirlenmiş bir vade sonunda bir hisse senedinin, emtianın, endeksin ya da döviz çiftinin hangi yöne hareket edeceği üzerinde bir öngörüde bulunmaktadır. İkili Opsiyonlar ile, söz konusu varlığı asla satın almazsınız ya da bu varlığın sahibi olmazsınız. Siz yalnızca bu varlığın gideceği yönü öngörüyorsunuz. Bunun da yalnızca iki olası sonucu vardır, burada varlığın fiyatının bir önemi yoktur. Doğru öngörüde bulunduğunuz takdirde, işleme yatırımış olduğunuz fon üzerinden 85% ye kadar kar elde edebilirsiniz.
 
Ikili opsiyon yatirimi nasil yapilir?
 
1. İşlem yapmak istediğiniz varlığı seçin.
2. İşleminizin sonuçlanacağı vadeyi seçin.
3. Vade sonunda varlığın fiyatının yükseleceğini düşünüyorsanız “AL” seçeneğini, düşeceğini düşünüyorsanız “SAT” seçeneğini tıklayın.
4. Sonuç için bekleyin.
5. Karı alın.
 
Ikili opsiyon brokerıma nasıl karar verebilirim?
 
Öncelikle ikili opsiyon şirketlerinin kaynağının yurtdışı olduğunu bilerek bu işe başlamanızı isterim. Türkiye'de SPK kurumu henüz ikili opsiyonlar için herhangi bir denetleme başlatmadığı için hiçbir firma Türkiye'de ofis açamamaktadır. Genelde firmalar Ingiltere, Cebeli Tarik yada Kıbrısta yer almaktadır. 
 
1)Çalışacağım firmaya nasıl güvenebilirim?
Firmanızın lisansı olup olmadığını kontrol edin. Lisansli firmalar sizin yatırmış olduğunuz fonun karşılığını ilgili ülke bankalarında risksiz fonlarda tutmak zorundadır.
a) Cysec - Kıbrıs lisansı. Lisanslı firmaların tam listesi için:
http://www.cysec.gov.cy/en-GB/entities/investment-firms/cypriot/
b) Belize - Ingiltere ve Amerika  Lisansi
http://www.ifsc.gov.bz/licensed-service-providers/
 
2) Firmanızdan ücretsiz bir broker talep edin. Brokerınızla birebir iletişim kurun ve eğitim talep ediniz.
a) Temel Analiz
b)Teknik Analiz
c) Sermaye ve Risk Yönetimi
d)Yatirimci Psikolojisi
 
3) Yatırımları yaparken her yatırdığınız paranın gerçek para olduğunu hatirlayın.
 
4) Yatırım yaparken kendinize günlük ve aylık hedefler koyunuz. Yatırım sürenizi sonsuz olduğunuzu düşünürseniz sürenin sonuna kadar bakiyenizde kayıplar yaşayacaksınız. Hedefi olmayan yatırımcı kaybetmeye mahkumdur.
 
5) Günlük riskinizin adını koyun. Toplam sermayenizin 10% unu kaybettiğiniz günlerde durmanız gerektiğini bilin.
 
6) Ezbere yatırım yapmayın. Ekonomik takvimde USD adina bir veri olumsuz geldiyse fakat EUR/USD düşmeye devam ediyorsa bunun bir sebebi olduğunu kabul edin. Örneğin faiz oranı artırma beklentisinin USD'ı kuvvetli bir şekilde desteklediğini bilirseniz açıklamanın sonrasında bile ters yöne işlem açmazsınız. 
 
7) Düzenli aralıklarla para çekin. Elde etmiş olduğunuz karı belirli aralıklarla çekin ve birikim yapınız.