Petrol

WTI Teknik Analizi - 23 Kasım 2015

Haftalık grafikteki Kijun Sen (yeşil çizgi, 26-periyot hareketli ortalama) çizgisinin ikamet ettiği 49.40 engelinin geçilememesi ertesinde artan satış baskısı Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatlarının 43.00 desteğini haftalık bazda kırması ile neticelenmişti. Bu kırılmayı takiben 40.00 desteğine doğru çekilen piyasa buradan gelen alımlarla 42.00 direncine kadar ilerleme sergilese de piyasanın önü bu barikat tarafından kesilmiştir. Orta Doğu'da işlerin kızışması, ABD'de işler durumdaki kuyuların sayısında azalma gözlenmesi gibi faktörlerden destek alan piyasa, Amerikan dolarının güçlü yapısını koruması, talepteki azalmaya rağmen üretim fazlasının devam etmesi gibi zıt rüzgarlar tarafından engellenmektedir.   Günlük grafikte de görüldüğü üzere, piyasa son altı seansı kabaca 42.00 - 40.00 seviyeleri arasında hapis bir vaziyette geçirmiştir. Fiyatların haftalık, günlük ve 4-saatlik grafiklerde Ichimoku bulutlarının (dikey çizgilerin kapladığı bölge) gerisinde yelken açması, her üç grafikte de olumsuz Tenkan Sen (kırmızı çizgi, 9-periyot hareketli ortalama) - Kijun Sen kesişimi olması genel görünümü satıcıların lehine çevirmektedir. 

WTI Teknik Analizi - 7 Ekim 2015

43.70 - 43.00 USD bölgesindeki desteğini Eylül ayında sağlamlaştıran Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları dün sergilediği yukarı yöndeki kırılma neticesinde 47.80 ve 48.50 gibi iki önemli direnci geride bıraktığı görülmektedir. Fiyat hareketinin temelinde Amerikan dolarının döviz piyasası genelinde yaşadığı gerilemenin yanı sıra ABD'de petrol tüketiminin gelecek yılda, ekonominin büyümesine paralel olarak, fazlalaşacağı ve bugün açıklanacak envanterlerin düşük çıkacağı gibi beklentiler de yer almaktadır. Haftalık değerlendirmede dikkat çektiğim üzere, Fed'in para politikalarını normale çevirme sürecindeki gecikme beklentisi emtia piyasaları üzerinde rahatlamaya yol açmıştı.   Haftalık ve günlük WTI grafiklerine bakıldığında dikkat çeken ilk konu piyasanın daha önce ilerleyişine mani olan bazı kritik dirençlerin geride bırakıldığıdır. 48.50 direncinin geçilmesi beklentilere paralel bir şekilde 49.20 kapısını açmış fakat henüz 49.77 seviyesine erişilememiştir. 

WTI Teknik Analizi - 9 Eylül 2015

Ağustos ayı sonlarında 43.70 - 43.00 USD bölgesinin yukarısına ilerlemeyi başaran Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları 48.50 - 47.80 USD bölgesine bir çırpıda ilerlemiş fakat aynı hızda savuşturulmuştur. Yeni analize bu rakamları vurgulayarak başlamamın nedeni piyasanın bu bölgede sergileyeceği konsolidasyonun neticesinde sergileyeceği kırılmanın bundan sonraki hareketi tayin edeceğindendir. Küresel büyüme endişelerinin talebi azaltacağına dair korkular ve üretim fazlasının yarattığı baskı denklemin bir tarafını oluştururken, Fed'in faiz oranlarını artırmak konusunda çok aceleci davranmayacağı düşüncesinin Amerikan doları üzerinde oynadığı olumsuz rol denklemin diğer tarafında yer almaktadır.   Batı Teksas türü ham petrolün haftalık ve günlük grafiklerine bakıldığında ilk göze çarpan konu orta ve uzun vade görünümün halen satıcılardan yana olduğudur. 

WTI Teknik Analizi - 3 Ağustos 2015

Haziran ayında 61.16 - 60.80 engelini geçmeye çalışan fakat başarısız olan Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları Temmuz ayında keskin bir düşüşe başlamıştır. Önemli bir destek pozisyonundaki 53.77 seviyesinin direnç olarak teyit edilmesi akabinde güçlenen satışlar geçen hafta dalışına ara vermiş gibi bir izlenim uyandırsa da yaşanan tepki günlük Tenkan Sen (kırmızı çizgi, 9-periyot hareketli ortalama) çizgisinin yakınlaştığı 49.20 direncine takılmıştır. Batı Teksas türü ham petrol fiyatlarının düşüşünün temelinde küresel büyümeye yönelik endişeler (özellikle de Çin) ve Amerikan dolarının güçlenmesinin emtia piyasaları üzerinde yarattığı baskılar yatmaktadır.   Petrol fiyatlarının bu denli gerilemesi üreticileri memnun etmemektedir ama zaman içerisinde meydana gelen teknolojik değişiklikler üretim maliyetlerini aşağılara çekmektedir. Bu haftanın Amerikan doları 

WTI Teknik Analizi - 10 Haziran 2015

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları Nisan ayı sonlarından bu yana kabaca 61.56 ile 55.63 seviyeleri arasında yatay bir hareket sergilemektedir. Petrol piyasası da diğer yatırım araçlarına benzer bir şekilde pek çok değişik faktörün etkisinde kalabilmektedir. Jeopolitik kargaşalara gereğinden fazla tepkilerin gözlenebildiği bu piyasa hiç şüphesiz ki Amerikan dolarında meydana gelen değişimleri de yakından takip etmektedir; neticede varil başına ödediğimiz rakam dolar üzerinden belirlenmektedir.   Grafikler tamamen teknik bir perspektiften incelendiğinde dikkate değer ilk konunun uzun ve kısa vadeli grafikler arasındaki zıtlıklar olduğu ifade edilebilir

Petrol Analizi - 08-Ekim-2014

Petrol Analizi - 08-Ekim-2014

Petrol Analizi - 30 Eylül 2014

Petrol Analizi ve yorumları

Petrol Analizi - 17 Haziran 2014

Ham petrol fiyatında Haziran ayıyla başlayan yatay seyrin Irak'tan gelen sıcak gelişmelerle yükseliş eğilimine geçtiğini görebiliriz.

Petrol Analizi - 5 Mart 2014

Petrol'ün güne düşüş eğiliminde başladığını görüyoruz.

Petrol Analizi - 26 Şubat 2014

Petrol de dün vermiş olduğumuz analize istinaden 101,90 seviyesinin destek gördüğünü ve bu fiyatın altına iner inmez destek alımlarıyla çıkış yapmaya başlamıştır.

Petrol Analizi - 25 Şubat 2014

Hafta başında Dünya piyasalarında Çin'e ait ekonomik verilerin olumsuz olması bütün dünya piyasalarında düşüş yaşanmasına sebep oldu.

Petrol Analizi - 21 Şubat 2014

Uzun zamandır takipte olduğumuz Petrol çıkış trendine devam ediyor.

Petrol Analizi - 14 Şubat 2014

Petrol $100 barajını aşmakta zorlanıyor.

Petrol Analizi - 22 Ocak 2014

Aşağıda Ham Petrol'ün günlük analizine baktığımız zaman Petrol'un 9 Eylül'den beri istikrarlı düştüğünü görüyoruz.
Invests360

Doviz çiftleri


Çapraz Kurlar Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır.

Endeksler


Canlı Dünya Endeksleri Investing.com Türkiye tarafından sağlamaktadır.