WTI Teknik Analizi - 10 Haziran 2015

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları Nisan ayı sonlarından bu yana kabaca 61.56 ile 55.63 seviyeleri arasında yatay bir hareket sergilemektedir. Petrol piyasası da diğer yatırım araçlarına benzer bir şekilde pek çok değişik faktörün etkisinde kalabilmektedir. Jeopolitik kargaşalara gereğinden fazla tepkilerin gözlenebildiği bu piyasa hiç şüphesiz ki Amerikan dolarında meydana gelen değişimleri de yakından takip etmektedir; neticede varil başına ödediğimiz rakam dolar üzerinden belirlenmektedir.

 

Grafikler tamamen teknik bir perspektiften incelendiğinde dikkate değer ilk konunun uzun ve kısa vadeli grafikler arasındaki zıtlıklar olduğu ifade edilebilir. Piyasa şu an için haftalık Ichimoku bulutunun (dikey çizgilerin kapladığı bölge) aşağısında işlem görürken günlük bulutun yukarısında yelken açmaktadır. Sonuçta WTI geçen yaz döneminde tetiklenen dalga akabinde çok ciddi bir gerilemeye maruz kalmıştır. Doğal olarak piyasa bu düşüşün etkileri halen taşımaktadır. Her ne kadar fiyatların günlük bulut üzerinde hareket etmesi orta vadede alıcıların piyasaya gelmeye devam edeceğini işaret etse de, piyasanın önünün açılabilmesi için süregelen konsolidasyonun bir nihayete ulaşması şarttır.

 

Diğer bir deyişle, 61.58 bölgesi yukarısına başarılı bir kırılma sergilenmelidir. Bu senaryonun hayata geçmesi durumunda piyasanın ilk hedefi 62.28 direncini denemek olacaktır. Boğaların bu kaleyi topraklarına dahil etmesi orta vadeli beklentileri 65.70 - 65.86 seviyelerine yükseltecektir. 61.58 öncesindeki dirençler ise 60.80 ve 61.16 seviyelerinde konuşlanmıştır. Diğer taraftan, 60.80 ile 61.16 arasındaki bölgenin aşılamaması halinde satıcıların cesaret kazanacağı göz ardı edilmemelidir. Eğer boğalar burada bir kez daha bozguna uğrarsa, piyasanın ilk durağı 60.16 59-84 bölgesinde yer alacaktır. Bu bölgenin ayıların hakimiyetine geçmesi 59.65 desteğinin test edilebileceği anlamına gelecektir. 59.65 desteğinin geçerliğini yitirmesi 59.29 seviyesine seyahat için uygun teknik zemini sağlayabilir.

wti-10haziran2015-a.png

wti-10haziran2015-b.png

Invests360

Doviz çiftleri


Çapraz Kurlar Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır.

Endeksler


Canlı Dünya Endeksleri Investing.com Türkiye tarafından sağlamaktadır.