WTI Teknik Analizi - 9 Eylül 2015

Ağustos ayı sonlarında 43.70 - 43.00 USD bölgesinin yukarısına ilerlemeyi başaran Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları 48.50 - 47.80 USD bölgesine bir çırpıda ilerlemiş fakat aynı hızda savuşturulmuştur. Yeni analize bu rakamları vurgulayarak başlamamın nedeni piyasanın bu bölgede sergileyeceği konsolidasyonun neticesinde sergileyeceği kırılmanın bundan sonraki hareketi tayin edeceğindendir. Küresel büyüme endişelerinin talebi azaltacağına dair korkular ve üretim fazlasının yarattığı baskı denklemin bir tarafını oluştururken, Fed'in faiz oranlarını artırmak konusunda çok aceleci davranmayacağı düşüncesinin Amerikan doları üzerinde oynadığı olumsuz rol denklemin diğer tarafında yer almaktadır.

 

Batı Teksas türü ham petrolün haftalık ve günlük grafiklerine bakıldığında ilk göze çarpan konu orta ve uzun vade görünümün halen satıcılardan yana olduğudur. 4-saatlik grafikler ise kısa vadenin alıcılar lehine bir tablo çizdiğini anlatmaktadır. Sizin de gördüğünüz üzere, piyasa günlük Ichimoku bulutunun (dikey çizgilerin kapladığı bölge) aşağısında yelken açarken, 4-saatlik grafikte bulutun üzerinde hareket etmektedir. Kısacası günlük bulutlar fiyatları olumsuz yönde etkileyecek yönde rüzgarlar estirirken, 4-saatlik bulut destekleyici bir rol üstlenmektedir. Farklı zaman dilimlerindeki uyuşmazlık dalgalı bir yapı meydana getirmektedir. Karmaşıklığı pekiştiren bir başka unsur ise Tenkan Sen (kırmızı çizgi, 9-periyot hareketli ortalama) - Kijun Sen (yeşil çizgi, 26-periyot hareketli ortalama) kesişimidir. Günlük grafikte pozitif kesişim mevcutken 4-saatlik grafikte negatif kesişim bulunmaktadır. Bu durum piyasanın günlük buluta yaklaştığı bölgelerde satıcıların piyasaya üzerindeki baskıyı artıracağının habercisidir.

 

Güneydeki ilk destek 44.90 seviyesinde bulunmaktadır. Normal koşullarda buranın kırılmasının 43.70 ve 43.00 seviyelerine uzanan barikatı ortadan kaldıracağı ifade edilebilir fakat 4-saatlik bulutun bu alanı kaplıyor olması seviyelerin kendisinden ziyade bölgeye odaklanma ihtiyacını doğurmaktadır. 43.00 seviyesinin gerisinde bir kapanış 42.68, 41.25 ve 40.00 seviyelerini olası hedefler haline getirecektir. Öte yandan 4-saatlik bulutun görevini başarıyla yerine getirmesi ve fiyatların 46.34 ve 46.75 dirençlerini geride bırakması halinde 47.80 direncinin bir kez daha denenmesi teknik açıdan kuvvet kazanacaktır. Boğaların stratejik öneme sahip 48.50 kalesini ele geçirmeleri yükselişin 49.20 ve 49.77 seviyelerine doğru genişlemesi için gerekli zemini hazırlayacaktır.

wti-9eylul2015-a.png

wti-9eylul2015-b.png

Invests360

Doviz çiftleri


Çapraz Kurlar Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır.

Endeksler


Canlı Dünya Endeksleri Investing.com Türkiye tarafından sağlamaktadır.